Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Wybierz jedną z opcji
i przejdź do wyszukiwania zaawansowanego
 
znajdź firmę
 
znajdź produkt
 
Zmień opcje wyszukiwania:
znajdź produkt
znajdź firmę
Zmień opcje wyszukiwania:
znajdź produkt
znajdź firmę
Aktualności

Letnie orzeźwienie

Letnie orzeźwienie

Nadeszły cieplejsze dni i wielu z nas szuka czegoś dla ochłody. Zamiast napojów gazowanych, które nie zaspakajają pragnienia, można sięgnąć po wyroby mleczne: chłodnik lub ayran.

Na warzywa z ogródka trzeba jeszcze poczekać, żeby samemu zrobić chłodnik. Postanowiłem więc sprawdzić, jak smakują i z czego składają się chłodniki z Krasnystawu (2,60zł) oraz Somleku (1,70zł). Od razu w oczy rzuca się mały udział warzyw. Krasnystaw deklaruje 5,7% (ile w tym buraków - nie wiadomo), natomiast Somlek 5,4% (w tym oszałamiające 0,8% buraków). Niestety Krasnystaw jest dosładzany syropem glukozowo - fruktozowym. Smakowo moim zdaniem wypadają podobnie - czuć, że mają coś wspólnego z chłodnikiem, a jednak pozostaje pewien niedosyt. Mimo to polecam jako napój orzeźwiający.

Alternatywą dla chłodniku jest tradycyjny napój turecki Ayran. Składa się on z mleka i jogurtu z dodatkiem soli. Na półce udało mi się dostać produkty firm Mlekovita oraz Lacpol. Oba smakują podobnie, chociaż skład mają nieco inny. W ayranie Mlekovity znajdziemy 50% jogurtu, ale także stabilizator E466, natomiast w Lacpolu zamiast jogurtu wymienione są żywe kultury bakterii oraz białka mleka.