Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Wybierz jedną z opcji
i przejdź do wyszukiwania zaawansowanego
 
znajdź firmę
 
znajdź produkt
 
Zmień opcje wyszukiwania:
znajdź produkt
znajdź firmę
Zmień opcje wyszukiwania:
znajdź produkt
znajdź firmę
Aktualności

Polskie palarnie kawy

Polskie palarnie kawy


Miłośnicy kawy mogą przebierać zarówno wśród jej gatunków, jak i producentów. Pamiętajmy, że oferta na półce sklepowej jest z reguły zdominowana przez dużych zagranicznych graczy i nie znajdziemy na niej produktów wielu lokalnych palarni kawy, często ciekawych i o oferujących produkty bardzo dobrej jakości.


Jedną ze starszych palarni kawy w Polsce jest Astra z Poznania, która powstała w 1973 roku. Specjalizuje się w kawie łagodnej, pozbawionej substancji drażniących. Możemy wybierać zarówno pomiędzy kawą ziarnistą, ziarnistą Espresso, jak i mieloną 100% arabica. Cena za 250g jest w przedziale 9 - 10 zł.


Wieloletnie doświadczenie nabyte w palarni Astra umożliwiło pani Ewie Jankowskiej założenie własnej palarni Cafe Creator, która produkuje na niedużą skalę pod marką Cafe Mom Amour. Do palenia wykorzystywana jest nieduża maszyna firmy San Franciscan Roaster. Cena zarówno mielonej, jak i ziarnistej 250g to 21 zł. Tego typu niewielkich palarni w Polsce jest co najmniej kilkanaście.


Inną polską palarnią jest Mastro Antonio z Kołobrzegu, specjalizująca się w mieszankach espresso. Tym razem receptą na sukces jest pasja pani Elżbiety, posiadającej m.in. tytuł testera espresso oraz pana Andrzeja, z wykształcenia inżyniera, który czuwa nad technicznymi aspektami procesu wypalania.


Szeroki wybór kaw znajdziemy także na stronie Single Origin. Przed złożeniem zamówienia mamy możliwość określenia stopnia wypalenia kawy (bardzo mocny, mocny, średni, jasny), a także stopnia zmielenia. Cena za 200g to z reguły 26 zł. Firma zobowiązuje się, że żadne ziarno nie zostanie wypalone przed złożeniem zamówienia.


Niektóre palarnie oferują również kawy z upraw ekologicznych oraz fairtrade (sprawiedliwy handel). W palarni Java Coffee za 250g zapłacimy wówczas 40zł, ale mamy świadomość, że wspieramy drobnych producentów, a nie wielkie koncerny. Szkoda, że w naszym kraju nie stać niestety wszystkich na dobrą kawę. Kupując produkt masowy, starajmy się chociaż wybierać polskie firmy.